Fantazje i rzeczywistość
Fantazje i rzeczywistość
STANISŁAW MARKOWSKI
PAT
MIROSŁAW BAKA (PIERWSZY Z LEWEJ) W ROLI FRANCISZKA KŁOSA W FILMIE ANDRZEJA WAJDY
Przed paru miesiącami na łamach "Więzi" toczyła się dyskusja, jak promować "dobro" w środkach masowego przekazu. Konkluzja nie była zbyt zachęcająca. W porównaniu z "dobrem" "zło" jest znacznie bardziej atrakcyjne i tajemnicze, co powoduje, że jest łatwiejsze do eksponowania. Ponadto wielu twórców - pisarzy, reżyserów filmowych - jest wręcz zafascynowanych "złem", czemu dają wyraz w swych dziełach. Pełne smutku i zła są także prace realistów: życie przecież bogate jest w kłopoty, trudności, niepowodzenia, łajdactwa i tragedie.
Ilustracją tych prawidłowości może być przypomniana ostatnio twórczość Stanisława Rembeka, a także powstały na jej podstawie film Andrzeja Wajdy oraz wypowiedzi recenzentów (w tym Krzysztofa Masłonia w "Rzeczpospolitej") i krytyków tych dzieł.
Jak opisać wojnę?
Jeszcze raz ujawnił się problem, jak przedstawiać Polskę i Polaków działających w ekstremalnych sytuacjach historycznych, to jest w okresie wojen, powstań, zaborów, okupacji i zniewolenia. Jedni są zwolennikami dzieł...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta