Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konwencja Europejska a prawo wewnętrzne

22 października 1994 | Prawo | ZC

Konwencja Europejska a prawo wewnętrzne

Zbigniew Cichoń

Komisja oraz Trybunał Praw Człowieka działają na zasadzie subsydiarności wobec krajowych organów wymiaru sprawiedliwości. Rodzaje i skala naruszeń praw gwarantowanych w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności zależą w dużej mierze od znajomości jej postanowień wśród sędziów krajowych i o d tego, jak w poszczególnych państwach rozwiązano zagadnienie jej stosowania przez tamtejsze sądy. W Polsce przy orzekaniu coraz śmielej sięga się bezpośrednio do aktów międzynarodowych z dziedziny ochrony praw człowieka.

Przyjęcie i ratyfikacja przez Polskę Europejskiej Konwencji umożliwiły o bywatelom z askarżanie państwa w postępowaniu przed Komisją i Trybunałem w Strasburgu. Wynika to z podpisania klauzul opcyjnych wymienionych w art. 25 i 46 Konwencji o poddaniu się kompetencji tych organów powołanych do badania skarg o naruszenie praw człowieka.

Warto wspomnieć, że wszystkie państwa członkowskie Rady Europy zaakceptowały prawo rozpatrywania skarg przez Komisję i Trybunał. Niejednokrotnie jednak wiele czasu upływało od ratyfikacji Konwencji do uznania ich kompetencji. Francja np. ratyfikowała ją w 1974 r. , ale dopiero w 1981 r. poddała się orzecznictwu tych organów.

Większość państw uznała kompetencje Komisji i Trybunału na określony czas, np....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 304

Spis treści
Zamów abonament