Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skorupka dyktatorów

22 października 1994 | Plus Minus | TS

Skorupka dyktatorów

-- Równoległe żywoty są jak równoległe linie. Nigdy się nie spotykają. Porównywałem życiorysy Hitlera i Stalina po to, by wydobyć różnice między nimi. Nie uważam jednak jednego z nich za większą o sobowość od drugiego -- powiedział "Rzeczpospolitej" A lan Bullock podczas niedawnego pobytu w Polsce, związanego z promocją książki "Hitler i Stalin. Żywoty równoległe"

Jednym z najbardziej fascynujących wątków owej podwójnej biografii jest rola doświadczeń, przeżyć i urazów z lat młodości w kształtowaniu się osobowości i światopoglądu obu późniejszych dyktatorów. "Niezasłużone i dotkliwe bicie sprawiło, że ten chłopiec stał się tak zawzięty i pozbawiony serca jak jego ojciec. Ponieważ wszyscy ludzie sprawujący władzę nad innymi wydawali mu się podobni do jego ojca, wkrótce zrodziło się w nim pragnienie zemsty na wszystkich stojących od niego wyżej. Poczynając od dzieciństwa realizacja jego myśli o zemście stała się celem, któremu wszystko podporządkował" -- pisze I remaszwili, przyjaciel Dżugaszwiliego ze studiów. Brytyjski historyk przytacza też pogląd, mający swe źródło w pracy Karen Horney o neurozie, według którego brutalne bicie wywołuje głęboki lęk i poczucie izolacji we wrogim świecie. Ktoś, kto doświadcza takich uczuć, próbuje odbudować w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 304

Spis treści
Zamów abonament