Innowacje Citroena i polskie związki
Innowacje Citroena i polskie związki
André Citroen jako pierwszy zastosował w Europie produkcję taśmową
FOT. (C) CITROEN
André Citroen zaliczany jest do czołowych postaci w dziejach motoryzacji. Przeniósł na europejski kontynent taśmową produkcję samochodów - podpatrzoną w Stanach Zjednoczonych u Forda. Zaczął też seryjną produkcję samochodów z przednim napędem i samonośnym nadwoziem.
Urodził się 5 lutego 1878 r. w Paryżu. Ukończył politechnikę paryską, następnie założył mały warsztat, który rozwinął do dużej wytwórni kół zębatych o uzębieniu daszkowym. I w tym momencie zaczynają się jego związki z Polską. Przyjeżdżał do Warszawy, tu poznał wynalazcę wspomnianych kół zębatych, od którego kupił patent na ich wytwarzanie. Związki z naszym krajem nie dotyczą tylko zagadnień zawodowych, sięgają znacznie głębiej. Otóż ojciec pana André był pochodzenia polsko-holenderskiego, a on sam ożenił się z Polką.
W 1913 r. nad brzegiem Sekwany, przy ulicy Javel w Paryżu powstała duża wytwórnia kół zębatych. Wybuch pierwszej wojny światowej spowodował, że zaczęto w niej wytwarzać amunicję. Fabrykę tak rozbudowano, że stała się największym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta