Zezwolenie na sprzątanie
Usuwanie odpadów
Zezwolenie na sprzątanie
WALERIA SKARŻYŃSKA
Gdy odbiorca odpadów - choć ma zezwolenie - nie jest uważany za kontrahenta godnego zaufania, wytwarzający je może nie zostać zwolniony z odpowiedzialności za szkody.
Ustawa z 3 marca 2000 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. nr 22, poz. 272, dalej: nowelizacja) postrzegana jest jako akt tymczasowy, oderwany od rządowych projektów nowych ustaw o odpadach i o ochronie środowiska. Ich kompleksowy charakter zdawał się przesądzać o bezcelowości doraźnej nowelizacji skazanej na uchylenie ustawy z 27 czerwca 1997 r. o odpadach (Dz. U. nr 96, poz. 592, dalej: ustawa). Tymczasem wprowadzone wskutek nowelizacji rozwiązania dotyczące zasad odpowiedzialności wytwarzającego i odbiorcy odpadów za ich usuwanie zostały powtórzone w projekcie nowej ustawy o odpadach.
Jak było
Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy obowiązek usuwania, wykorzystywania lub unieszkodliwiania odpadów spoczywa na wytwarzającym. Do wejścia w życie nowelizacji (15 kwietnia 2000 r.) art. 11 ust. 2 również nie budził wątpliwości, stanowił bowiem jedynie, że "wytwarzający odpady może zlecić wykonanie obowiązku usuwania, wykorzystywania lub unieszkodliwiania odpadów odbiorcy odpadów".
Zgodnie z art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta