Naprawić państwo
Naprawić państwo
RYS. DARIUSZ PIETRZAK
WITOLD KIEŻUN
Piotr Winczorek w swym cennym artykule "Państwo ze znakiem jakości" ( "Rzeczpospolita", 14 XI ) postuluje wysoką jakość państwa. Ma ono sprawnie realizować wszystkie role - opiekuńczą, arbitra, kontrolną, kreatywną, koordynacyjną i także, w ograniczonym zakresie, produkcyjną. Sprawność w prakseologicznej teorii zarządzania to skuteczność działania: chodzi o to, by osiągnąć maksimum tego, co możliwe w taki sposób, by wysiłek włożony w osiągnięcie założonego celu był opłacalny, czyli wartość rezultatów była wyższa niż koszty.
Dążenie do sprawności cechować jednak mogą dwie różne postawy. W przypadku jednej bardzo precyzyjnie liczy się koszty materialne i moralne, a niejednokrotnie od ich wysokości uzależnia się decyzję o takim czy innym działaniu. Druga nadaje priorytet skuteczności, czyli osiągnięciu celu za wszelką cenę, bez względu na koszty. Pierwsza jest czymś powszechnym w bogatych krajach rozwiniętych. U nas przeważa stale ta druga, rodem ze szlacheckiej tradycji "zastaw się, a postaw się". Stąd ciągle panoszące się u nas marnotrawstwo. Szczytowymi jego przejawami były ostatnio: afera reformy oświatowej - z pomyłką w obliczeniu kosztów rzędu 800 tys. zł (a może i więcej), zaniżenie kosztów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta