Kluczowe znaczenie mają reformy strukturalne
Z Januszem Steinhoffem wicepremierem, ministrem gospodarki rozmawiają Krzysztof Bień i Artur Morka
Kluczowe znaczenie mają reformy strukturalne
Uważam, że w przeszłości prywatyzacja w zbyt dużym stopniu zdominowana była racjami zdobywania pieniędzy do budźetu.
FOT. PIOTR KOWALCZYK
W Sejmie rozpoczęła się dyskusja nad projektem budżetu na przyszły rok. Wielu polityków i ekonomistów krytycznie ocenia realność jego założeń.
Debata budżetowa ma swoje prawa i swoją retorykę. Nie jest ona pozbawiona elementów stricte politycznych. Różne są oczekiwania pozarządowych ugrupowań parlamentarnych i jest to, jak sądzę, normalne.
Krytyczną opinię w sprawie projektu budżetu wyraziła też Rada Polityki Pieniężnej. To poważny głos.
Rada Polityki Pieniężnej, podobnie jak rząd, jest suwerenna w swoich opiniach i decyzjach. Dobrze, że tak jest. Wielu analityków nie podziela zresztą stanowiska RPP. To są zwyczajne cechy dyskusji budżetowej.
Załóżmy, że rada ma rację, gdy mówi, że w projekcie budżetu jest zbyt wiele optymistycznych założeń. W budżecie może zabraknąć pieniędzy.
Nie podzielam tych poglądów. Budżet przedstawiony przez rząd nie jest projektem pisanym z myślą o wyborach. To budżet...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta