Mieszkańcy dla swych gmin
Podatki i opłaty lokalne w 2001 r.
Mieszkańcy dla swych gmin
RYS. DARIUSZ PIETRZAK
IZABELA LEWANDOWSKA
Maksymalne stawki podatków od nieruchomości, środków transportowych (tzw. podatek drogowy), psów oraz opłat: targowej, miejscowej i administracyjnej, rosną na 2001 r. o 10,4 proc. (z zaokrągleniami). Działa bowiem, jak co roku, mechanizm waloryzacyjny zapisany w ustawie z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. nr 9, poz. 31 ze zm.). Górne limity na przyszły rok ustalił minister finansów w rozporządzeniu z 28 listopada 2000 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. nr 105, poz. 1115). W ich granicach rady gmin (miejskie) ustalą stawki, jakie będą w przyszłym roku obowiązywały na terenie poszczególnych gmin.
W art. 20 § 1 wskazanej ustawy (dalej: u.p.o.l.) ustanowiono zasadę tzw. indeksacji podatkowej. W myśl tego przepisu górne granice kwotowe podatków i opłat lokalnych ulegają corocznie podwyższeniu na następny rok podatkowy w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych w ciągu pierwszych trzech kwartałów roku, w którym stawki ulegają podwyższeniu, w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Do określenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta