Podwyższenie kapitału: docelowe i warunkowe
Podwyższenie kapitału: docelowe i warunkowe
- Poprzednie odcinki Kodeks spółek handlowych przewiduje kilka sposobów podwyższenia kapitału zakładowego spółki akcyjnej: zwykłe przez emisje nowych akcji lub podwyższenie wartości nominalnej akcji dotychczasowych (art. 430 i nast.); tzw. widełkowe (art. 310); docelowe oraz warunkowe (art. 444 i nast.). Wprowadzenie dwóch ostatnich sposobów jest największą nowością w porównaniu z dotychczasową regulacją spółki akcyjnej.
Najogólniej mówiąc, docelowe i warunkowe podwyższenie kapitału różni się tym od tzw. zwykłego, iż dokonuje go zarząd w ramach przyznanych przez statut upoważnień. Możliwość dokonania docelowego i warunkowego podwyższenia kapitału nie wyklucza jednak zwykłego jego podwyższenia w ramach kompetencji zgromadzenia akcjonariuszy w okresie, w którym zarząd spółki uzyskuje określone uprawnienia do dokonania podwyższenia warunkowego czy docelowego (art. 454 k.s.h.).
Docelowe podwyższenie kapitału jest instytucja stosowaną od dawna w prawie amerykańskim (authorised but not issued stock), polegającą na tym, iż statut spółki upoważnia jej władze do emisji akcji do oznaczonej wartości określonej w statucie. Instrument ten jest szczególnie przydatny przy nabywaniu akcji innej spółki, kiedy akcje
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta