Ucieczka od umów o pracę
Inspektorzy z trudem wygrywają w sądach
Ucieczka od umów o pracę
Od prawie pięciu lat inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy, którzy stwierdzą zawieranie umów cywilnoprawnych zamiast o pracę, mogą wytaczać powództwa o ustalenie istnienia stosunku pracy. Jednak praktyka sądów zniechęca do takich działań.
Zgodnie z art. 22 ¤ 1 1 kodeksu pracy zatrudnianie osób w sposób w nim określony, bez względu na nazwę zawartej umowy, prowadzi zawsze do zawarcia umowy o pracę. Tymczasem pracodawcy - wskutek wciąż rosnących obciążeń na rzecz fiskusa - często omijają prawo i angażują pracowników na podstawie umów cywilnoprawnych (umowy zlecenia czy umowy o dzieło) albo w ramach prowadzonej przez nich samodzielnej działalności gospodarczej.
- Często dzieje się tak jak w jednym ze szpitali w G. - mówi Anna Hintz, dyrektor Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy. - Tam w krótkim czasie rozpoczęto współpracę z byłymi pracownikami na nowych zasadach, zawierając z nimi umowy jako z podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą (tylko kilkunastu pracowników miało nadal umowy o pracę). Osoby, które założyły firmy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta