Akcje nieme
Akcje nieme
- Poprzednie odcinki Dotychczasowa redakcja art. 404 kodeksu handlowego wykluczała możliwość emisji przez spółkę akcji, które nie inkorporują prawa głosu. Konieczność pozyskiwania środków na dokapitalizowanie spółki akcyjnej, z jednoczesnym wykluczeniem groźby jej wrogiego przejęcia, przesądziła o wprowadzeniu do kodeksu spółek handlowych bardziej elastycznej regulacji - akcji niemej.
Prawo głosu, określane w doktrynie jako "podstawowe i bezwzględne", jest następstwem ścisłego związku między wielkością wniesionego kapitału a zakresem uprawnień przysługujących konkretnemu akcjonariuszowi z tego tytułu. Uprawnienia wynikające z uczestnictwa w spółce akcyjnej można podzielić na korporacyjne, zwane także organizacyjnymi, oraz czysto majątkowe. Te pierwsze wiążą się przede wszystkim z prawem głosu, czyli możliwością wpływania na wykorzystanie powierzonego spółce kapitału.
Tak rozumiane prawo głosu mogło być jedynie ograniczone (art. 404 k. h.). Ograniczenie dotyczyło jednak siły głosów przypadających akcjonariuszom posiadającym większą liczbę akcji, a odpowiednie postanowienie musiało być umieszczone w statucie spółki akcyjnej. Dopuszczenie przez ustawodawcę ograniczenia siły głosów nie obejmowało jednak możliwości emisji przez spółkę akcji
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta