Danie z Karty
Danie z Karty
RYS. JACEK FRANKOWSKI
SŁAWOMIR KANIA
Określanie zasad wynagradzania nauczycieli na podstawie Karty Nauczyciela jest formą działania administracji publicznej, a nie tylko czynnością z obszaru prawa pracy.
Jeszcze na dobre nie ucichły spory związane z wprowadzeniem nowych rozwiązań do Karty Nauczyciela, a już pojawiają się wątpliwości dotyczące ich charakteru prawnego. Ideą nowelizacji było niewątpliwie zdecentralizowanie zatrudniania nauczycieli, dlatego norma art. 30 ust. 6 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 1997 r. nr 56, poz. 357 z późn. zm.; dalej: KN) upoważniła organa samorządu terytorialnego do ustalania w drodze regulaminu szczegółowych zasad obliczania i przyznawania dodatków oraz innych składników wynagrodzenia nauczycieli.
Ustawodawca nie przesądził jednak wyraźnie, czym jest regulamin wydany na tej podstawie. W praktyce pojawiły się dwa rozwiązania: jedno uznaje go za regulamin wynagradzania w rozumieniu kodeksu pracy, drugie traktuje jako akt prawa miejscowego mający moc powszechnie obowiązującą.
Precedensowy w tej materii jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2 lutego 2001 r. (sygn. akt II SA. 3057/00; "Rzeczpospolita" z 6 lutego). Dotyczy on legalności rozstrzygnięcia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta