Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Formy podziału

27 lutego 2001 | Prawo | PW

Kodeks spółek handlowych (41)

Formy podziału

  • Poprzednie odcinki Wprowadzenie przez kodeks spółek handlowych przepisów dotyczących podziału spółek kapitałowych wychodzi naprzeciw potrzebom praktyki obrotu gospodarczego.

    Podział spółki jest skutecznym rozwiązaniem poważnych konfliktów między wspólnikami. Instytucja ta może być również wykorzystana przy restrukturyzacji spółki. Włączenie unormowań dotyczących podziału spółek akcyjnych i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością do k.s.h. jest zarazem krokiem w procesie harmonizacji polskiego prawa z unijnym (z szóstą dyrektywą Rady Unii Europejskiej z 1982 r.).

    Podziałowi podlegają tylko spółki kapitałowe (art. 528 § 2 k.s.h.). Istota tego procesu polega na przejściu majątku spółki dzielonej na inne spółki kapitałowe i objęciu udziałów lub akcji tych spółek przez dotychczasowych wspólników spółki dzielonej (art. 529 § 1 k.s.h.).

    W kodeksie handlowym nie było przepisów dotyczących podziału spółek. Tego rodzaju przekształcenie można było osiągnąć pośrednio. Zapewniało go rozwiązanie spółki i utworzenie przez wspólników spółki dzielonej nowych spółek na bazie majątku pozostałego po likwidacji. Inną metodą prowadzącą do podobnego

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2250

Spis treści

Listy

Zamów abonament