Przymusowe wiano dla gminy
Przymusowe wiano dla gminy
Jeśli zostały spełnione formalne warunki wskazane w ustawie o zasadach przekazywania zakładowych budynków mieszkalnych przez przedsiębiorstwa państwowe, przedsiębiorstwo ma prawo żądać od gminy przejęcia budynków, a gminie nie wolno odmówić.
Roszczenie to może być oceniane z punktu widzenia zasad współżycia społecznego (art. 5 kodeksu cywilnego), czyli uczciwości i słuszności.
Takie stanowisko zajęte przez Sąd Najwyższy w wyroku z 3 października 2000 r. (sygn. I CKN 308/2000) zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ nie tylko dotyka żywotnych interesów gmin i przedsiębiorstw państwowych pragnących pozbyć się kłopotu, ale także rozważa dzisiejszą treść wprowadzonego do prawa cywilnego w poprzednim systemie społeczno-gospodarczym pojęcia "zasady współżycia społecznego".
Przedsiębiorstwo państwowe, powołując się na art. 5 ust. 1 ustawy z 12 października 1994 r. o zasadach przekazywania zakładowych budynków mieszkalnych przez przedsiębiorstwa państwowe (Dz. U. nr 119, poz. 567 ze zm.; dalej: ustawa), zwróciło się do gminy o zawarcie umowy przekazania jej budynków mieszkalnych. Przepis ten głosi, że przedsiębiorstwu państwowemu lub spółce (chodzi o spółki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta