Czesław Znamierowski
Czesław Znamierowski
Profesor Czesław Znamierowski (1888-1967)
Profesor Czesław Znamierowski należał do plejady tych wybitnych polskich humanistów, którzy urodzili się w latach zaborów, ujawnili swój talent, ukształtowali osobowość naukową w dwudziestoleciu międzywojennym, przeżyli mroczne lata okupacji, a błyskotliwą twórczość starali się kontynuować także w Polsce Ludowej.
Czesław Znamierowski urodził się 8 maja 1888 r. w Warszawie. Rodziców, ojca Aleksandra, urzędnika sądowego, oraz matkę Matyldę z Rutkowskich, stracił dość wcześnie. Szóstą klasę Szkoły Realnej ukończył w 1904 r., po czym - z nieznanych przyczyn - wyjechał dla dokończenia edukacji w głąb Rosji, do Jełatmi, położonej w guberni tambowskiej. Tam też w 1905 r. uzyskał maturę filologiczną. Podjął studia filozoficzne w Uniwersytecie Lipskim. Przerwał je na rok i wyjechał do Petersburga, aby studiować filozofię i historię. Po roku wrócił do Lipska, aby nadal studiować pod kierunkiem prof. Wundta filozofię, a ponadto matematykę i fizykę. Potem był Berlin i Monachium oraz zgłębianie psychologii, socjologii, ekonomiki i prawa. Po złożeniu egzaminów doktorskich z filozofii oraz z matematyki i fizyki jako przedmiotów pobocznych, wiosną 1912 r., po przedstawieniu pracy dysertacyjnej "Wahrheitsbergriff im...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta