Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Idea dobra, otoczka zła

27 lutego 2001 | Kraj | NB MD

Lustrowani na ogół niezadowoleni są z procedur

Idea dobra, otoczka zła

  • Nadzór nad rzecznikiem - proponuje Unia Wolności
  • Lustracja w liczbach Niezbędne jest dofinansowanie Sądu Apelacyjnego i ograniczenie czasu trwania procesów lustracyjnych - uważa Janusz Tomaszewski. Sprawa byłego wicepremiera skłoniła polityków do ponownego zastanowienia się nad kształtem procedur lustracyjnych.

    Tomaszewski opowiada się za kontynuowaniem lustracji, mimo że sam stał się ofiarą nieudowodnionego oskarżenia. - Jednak powinien być ustawowo ograniczony czas trwania procesu. Półtora roku to strasznie długo. Nie można tyle czekać na wyrok - mówi były wicepremier. Przypomina, że kiedy zaczynał się jego proces, Wydział Lustracyjny Sądu Apelacyjnego miał dwa składy i dysponował jedną salą.

    Esbecy decydują o losach

    Janusz Tomaszewski uważa też, że należałoby w jakiś sposób zweryfikować rolę byłych pracowników Urzędu Bezpieczeństwa, którzy występują w procesach. - Często nie przeszli nawet weryfikacji, a dziś jako główni świadkowie mają decydować o losach innych - mówi polityk AWS. Tomaszewski żałuje także, że jeszcze przed uruchomieniem procedury lustracyjnej nie zaczął działać Instytut Pamięci Narodowej, aby każdy mógł wcześniej zapoznać się z sytuacją i być

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2250

Spis treści

Listy

Zamów abonament