Ratunek w reformie polityki rolnej
Ratunek w reformie polityki rolnej
Pryszczyca coraz groźniejsza
Unijni ministrowie rolnictwa dyskutują od wczoraj w Brukseli o próbach ratowania załamującego się rynku wołowiny i sposobach zahamowania epidemii pryszczycy. Budynek Rady UE, gdzie trwają obrady, był wczoraj oblężony przez rolników z krajów "15", żądających rekompensaty z budżetu i za poniesione straty. Kryzysu nie da się już jednak opanować doraźną pomocą. Konieczna jest radykalna reforma unijnej polityki rolnej.
Wśród protestujących najwięcej było Francuzów i Belgów. Domagali się około 500 euro rekompensaty za każdą sztukę bydła, która musi zostać zniszczona z powodu BSE. W samej Francji pomoc objęłaby zatem około 40 tys. hodowców, co kosztowałoby budżet UE około 160 mln euro. Żądania protestujących poparł premier Lionel Jospin. Francuski rząd zapowiedział, że nie ustąpi w tej sprawie wobec pozostałych krajów "15". Francja jest największym producentem wołowiny w UE. Nieoficjalnie, Komisja Europejska zgodziłaby się na to, aby rząd francuski przeznaczył z własnego budżetu pomoc dla poszkodowanych hodowców bydła. Problemem mogłaby się jednak okazać kwestia konkurencji na jednolitym rynku unijnym.
Którym rolnikom pomagać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta