Żeby pracowali dla firmy
Umowa o pracę, umowa o dzieło, umowa zlecenia
Żeby pracowali dla firmy
Właściciel firmy może angażować ludzi na wiele sposobów. Znajomość rynku pracy i kandydatów do zatrudnienia pozwoli dobrze wybrać i zminimalizować koszty.
Zlecenie
Przepisy kodeksu cywilnego o zleceniu obejmują wszelkie umowy o świadczenie usług, których nie objęto innymi regulacjami. Nie należą więc do tej grupy np. umowy o przewóz towarów czy ludzi. Przede wszystkim jednak zlecenie odnosi się do czynności prawnych. Może więc chodzić o załatwienie jakichś spraw dla zleceniodawcy. Zlecenie nie gwarantuje rezultatu - nauczyciel będzie więc uczył dzieci, ale nie wiadomo, czy one się nauczą. Jest to umowa o staranne działanie. I może, choć nie musi, być odpłatna. Jeśli jednak nic nie mówi o wynagrodzeniu, przyjmuje się, że należy się ono. Ten rodzaj zobowiązania opiera się na zaufaniu partnerów, dlatego przyjmujący zlecenie powinien wykonać je osobiście. Może posłużyć się zastępcą tylko wtedy, gdy wynika to z umowy lub zwyczaju albo gdy zmusiły go do tego okoliczności. Musi jednak zawiadomić o tym dającego zlecenie, podobnie jak powinien na bieżąco informować go o przebiegu pracy. Zleceniodawcy należy się wszystko, co zleceniobiorca dla niego uzyskał, choćby we własnym imieniu (do niego należy całość ceny uzyskanej ze sprzedaży rzeczy)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta