Umiarkowane korzyści z reformy
Umiarkowane korzyści z reformy
Dwa lata temu prezentowaliśmy na łamach "Rz" wyniki badań dotyczących samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Wtedy staraliśmy się określić, na czym polega samodzielność jednostek i na ile ich działanie jest różne od jednostek finansowanych z budżetu państwa. Po dwóch latach zdecydowaliśmy się powtórzyć badania, kierując ankiety do tej samej reprezentatywnej grupy 24 zakładów, by sprawdzić, jak działają w nowych warunkach.
Wprowadzenie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego nastąpiło ponad cztery lata po ukazaniu się rozporządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej regulującego usamodzielnianie się zakładów, które stanowiło podstawę do wprowadzenia rozdziału płatnika od dostarczyciela usług. Rozdział taki jest rekomendowany przez OECD, jako zasada, jedna z podstawowych, reformowania systemów ochrony zdrowia.
Ze szpitalami nie jest tak źle
Zmienione zostały struktury organizacyjne zakładów. W przypadku zespołów opieki zdrowotnej (szpital zintegrowany z zespołem przychodni) zmiany polegały na zmniejszeniu liczby poradni, co z kolei wynikało z oddzielania pionu lecznictwa otwartego od zamkniętego. Jednocześnie jednostki te rozbudowują lecznictwo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta