Chiny -- szesnaście lat po przebudzeniu
Ludzie uczą się pilniej, pracują wytrwalej i oszczędzają więcej niż w innych krajach
Chiny -- szesnaście lat po przebudzeniu
Na progu XXI w. głośno mówi się o wschodnioazjatyckim fenomenie gospodarczym. Rozwój w tej części świata następował etapowo. W pierwszej fazie japoński cud gospodarczy lat 60. był nie tylko wyzwaniem dla dominującej roli USA w gospodarce światowej. Stał się wzorcem, który naśladowały cztery azjatyckie "tygrysy". Umiejętnie wykorzystując japońskie doświadczenia i opierając się na japońskich inwestycjach, Korea Południowa, Tajwan, Singapur i Hongkong stały się w latach 70. krajami uprzemysłowionymi.
W następnym etapie, w latach 80. , Japonia i "tygrysy" zaczęły i nwestować w krajach ASEAN, głównie w Malezji, Tajlandii i Indonezji. I na koniec, w latach 90. przychodzi kolej na Chiny, które obecnie są trzecią potęgą gospodarczą na świecie (po USA i Japonii) i gdzie dochód narodowy per capita wynosi 1600 dol. , a globalny 1, 7 biliona dol.
Wydajność pracy i dochody
W trakcie "dekady reform", zapoczątkowanej w 1978 r. , średnie roczne tempo wzrostu Chin wyniosło 9, 5 proc. , a w 1992 r. i 1993 r. już 13 proc. Produkcja przemysłowa rosła jeszcze szybciej -- 20 proc. rocznie. W efekcie rynek wewnętrzny został nasycony różnorodnymi towarami produkcji krajowej --...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta