Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Partia -- to nie brzmi dumnie

17 listopada 1994 | Gazeta | EO MM

W poszukiwaniu nowego początku

Partia -- to nie brzmi dumnie

Eliza Olczyk, Michał Majewski

Przeszło 60 procent Polaków -- jak wynika z sondażu Demoskopu -- uważa, że żadna z partii politycznych nie reprezentuje ich interesów. Więcej niż połowa społeczeństwa twierdzi, że partie polityczne nie są potrzebne nikomu poza ich działaczami. 87 procent ankietowanych przez CBOS jest przeświadczonych, iż większość polityków dba tylko o swoją karierę. Wobec tak jednoznacznie negatywnej oceny partii politycznych trudno się dziwić, że dwaj politycy, którzy przypuszczalnie będą się u biegali w przyszłym roku o fotel prezydencki -- Lech Wałęsa i Jacek Kuroń, mówią wprost albo pośrednio o kryzysie partii politycznych i konieczności tworzenia ruchu obywatelskiego.

Lech Wałęsa w telewizyjnym wystąpieniu skrytykował bardzo ostro partie i polityków, zarzucając im prywatę i nieliczenie się ze społeczeństwem. Jacek Kuroń podróżując po Stanach Zjednoczonych z cyklem odczytów i wykładów w uniwersytetach roztacza wizję podziału Polski na narodowo-katolicką i czerwono-liberalną, uważając, że remedium na tę chorobę może być stworzenie ruchu obywatelskiego akceptowanego przez różne partie polityczne, "który by przezwyciężył podział...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 325

Spis treści
Zamów abonament