Ochrona przy zwolnieniach z przyczyn dotyczących zakładu pracy
Ochrona przy zwolnieniach z przyczyn dotyczących zakładu pracy
Elżbieta Szemplińska
W "Rzeczpospolitej" z 14 listopada ukazał się artykuł Janiny Zaporowskiej i Jacka Mazurkiewicza "Ciąża na grupowym zwolnieniu". Z zawartymi w nim poglądami nie zgadza się Elżbieta Szemplińska. Oto jej tekst.
Ustawa z 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy (Dz. U. z 1990 r. nr 4, poz. 19 ze zm. ) potocznie nazywana jest ustawą o grupowych zwolnieniach. Dotyczy o na jednak zarówno zwolnień grupowych, jak i indywidualnych, jeśli spowodowane są przyczynami leżącymi po stronie zakładu.
Grupowe oraz indywidualne
Zwolnienie grupowe zachodzi wtedy, jeżeli jednorazowo lub w okresie nie dłuższym niż trzy miesiące zwalniana jest grupa pracowników obejmująca co najmniej 10 proc. załogi w zakładach zatrudniających do 1000 pracowników lub co najmniej 100 pracowników w zakładach zatrudniających powyżej 1000 osób.
Zwolnienie indywidualne jest wówczas, jeżeli zwalniana jest mniejsza grupa pracowników lub pojedynczy pracownik.
Zarówno przy zwolnieniach grupowych jak i indywidualnych muszą występować przyczyny, o których mowa w ustawie. Chodzi tu o zmniejszenie zatrudnienia z przyczyn...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta