Kompetencje poszczególnych organów
Prawo spółdzielcze po zmianach
Kompetencje poszczególnych organów
Krzysztof Pietrzykowski
Zmiany w przepisach o postępowaniu wewnątrzspółdzielczym polegają na ograniczeniu zakresu tzw. postępowania obligatoryjnego oraz rozszerzeniu zakresu tzw. postępowania fakultatywnego.
To pierwsze charakteryzuje się tym, że wniesienie odwołania do organu w skazanego w statucie (z reguły odwołania do rady nadzorczej od uchwały zarządu albo do walnego z gromadzenia od uchwały rady nadzorczej) jest przesłanką dochodzenia przez członka spółdzielni roszczeń na drodze sądowej.
Dotychczas postępowaniem obligatoryjnym objęte były wszystkie sprawy wynikające ze stosunku członkostwa. Obecnie jest ono ograniczone tylko do dwóch kategorii takich spraw (choć w praktyce najczęściej występujących) : o wykluczenie lub wykreślenie członka spółdzielni (zob. też art. 24) .
Fakultatywne postępowanie w ewnątrzspółdzielcze charakteryzuje się tym, że członek spółdzielni może dochodzić roszczeń w drodze sądowej niezależnie od wniesienia odwołania do organu wskazanego w statucie; wniesienie takiego odwołania zależy więc wyłącznie od jego woli.
Odwrócona formuła
Według dotychczasowego art. 34 (teraz skreślonego) statut spółdzielni mógł objąć postępowaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta