Ziemia jest książką archeologa
Ziemia jest książką archeologa
PROF. KRZYSZTOF MAKOWSKI W TABLADA DE LURIN
MONIKA ROGOZIŃSKA
Rz: Romantyczne są pana losy i rozwichrzone geograficznie. Jako archeolog śródziemnomorski, wykształcony na Uniwersytecie Warszawskim, pracował pan w Syrii. Wielka miłość, która zaskoczyła pana w Paryżu, i stan wojenny w Polsce zmieniły pańskie życie i zawiodły do Peru.
KRZYSZTOF MAKOWSKI: W Paryżu przebywałem jako stypendysta rządu francuskiego. Pracowałem nad książką o kolekcjach rzeźb z Palmyry. Wydanie to, przygotowane z Anną Sadurską i dwoma kolegami syryjskimi, dostało później nagrodę za najlepszą europejską książkę naukową o archeologii. Pracowałem też nad doktoratem, który dotyczył świadomości religijnej na Wschodzie w okresie rzymskim. Miał dosyć zabawny tytuł: "Motyw bankietu w sztuce sepulkralnej Egiptu i Syrii". Ten bankiet oczywiście nie miał nic wspólnego z rozkoszami ciała, tylko ze sprawami duszy. Chodziło o prześledzenie, jak się zmieniają znaczenia jakiegoś motywu krążącego w różnych kulturach. Ten wątek do dziś jest mi bliski. W Paryżu poznałem uroczą Peruwiankę i zakochaliśmy się w sobie od pierwszego wejrzenia. Na imię ma Mercedes. Zabrałem ją do Polski, gdzie pobraliśmy się i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta