Nasi w Moskwie i Petersburgu
Nasi w Moskwie i Petersburgu
GRZEGORZ PRZEBINDA
Z Rosji przychodzą niekiedy do Polski również dobre wieści. Po "pierestrojkowym" okresie posuchy w kontaktach literackich ostatnio nadszedł chyba czas odwilży, zwiastującej - miejmy chociaż taką nadzieję - jakieś nowe przedwiośnie.
Wielkim wydarzeniem w dziejach naszych spotkań literackich stała się w 1998 roku publikacja w petersburskim wydawnictwie Wsiemirnoje Słowo "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza w tłumaczeniu i z filologicznymi objaśnieniami Swiatosława Swiackiego, z przedmową Czesława Miłosza i z trafiającymi w sedno poetyckiego obrazu ilustracjami Józefa Wilkonia.
Mickiewicz i poeci XX wieku
W zeszłym roku wyszła w Rosji przygotowana przez Natalię Astafjewą i Władimira Britaniszskiego antologia "Poeci polscy XX wieku". Dwa obszerne tomy opublikowane przez petersburskie wydawnictwo Aletheia zawierają wiersze 89 polskich poetów - od Leopolda Staffa do Jacka Podsiadły. Znalazły się w niej zarówno utwory Juliana Tuwima, Bolesława Leśmiana, Antoniego Słonimskiego, Juliana Przybosia, Anatola Sterna, Kazimierza Wierzyńskiego, Aleksandra Wata i Władysława Broniewskiego, jak i Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej i Tadeusza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta