Porzućcie strach i wstyd
Porzućcie strach i wstyd
CHOROBA I LECZENIE
Przy epilepsji występują powtarzające się charakterystyczne napady spowodowane gwałtownymi wyładowaniami elektrycznymi w komórkach nerwowych mózgu. Przejawia się to krótkim, zwykle kilkuminutowym, atakiem i różnej długości ponapadowym stanem zamroczenia. Chory zwykle traci świadomość, występują też: drgawki, krótkotrwały bezdech, ślinotok, sinica skóry. Łagodniejsze przypadki epilepsji przejawiają się niewielkimi zaburzeniami świadomości, dziwnym zachowaniem, np. automatycznymi ruchami albo przeciwnie: bezruchem. Padaczkę można skutecznie leczyć, ale badanie diagnostyczne i dobrze dobrane leczenie muszą być jak najszybsze. Gwarantuje to 70-80 proc. skuteczności, czyli zanik napadów.
Najważniejsze leki przeciwpadaczkowe są w Polsce refundowane. Kosztują ok. 4-8 zł za tabletkę. Najczęściej zażywa się kilka dziennie. Przyjmuje się, że na świecie ok. 15 proc. chorych jest prawidłowo leczonych, w Europie bez pomocy medycznej pozostaje 30-40 proc.
By odróżnić padaczkę od innych schorzeń, np. ataków paniki, trzeba dobrego specjalisty. W Polsce jest ok. 3200 neurologów, ale tylko 22 certyfikowanych epileptologów. Certyfikat taki można uzyskać, gdy jest się specjalistą neurologiem lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta