Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas rewizjonistów

23 maja 2001 | Publicystyka, Opinie | BW
źródło: Nieznane

"Solidarność" - największe wydarzenie polskie drugiej połowy XX wieku jest wymarzonym obiektem ataku

Czas rewizjonistów

RYS. KAROL B. BRZOZOWSKI

BRONISŁAW WILDSTEIN

Żyjemy w czasach rewizjonizmu. Najłatwiej karierę dziś zrobić, "demaskując", "dekonstruując" i "demistyfikując". Im powszechniejsze jednak, tym bardziej zajęcie to okazuje się jałowe. Fala rewizjonizmu nie mogła ominąć "Solidarności". Postacią emblematyczną dla tego kierunku w Polsce jest profesor Andrzej Walicki.

Walicki swoją rewizjonistyczną działalność rozpoczął w 1984 roku od tekstu w emigracyjnym kwartalniku "Aneks", który wywołał szeroką dyskusję. "Solidarność" w ujęciu Walickiego to roszczeniowy, egalitarny ruch pozbawiony politycznego rozsądku, który przeszkodził pozytywnej ewolucji PRL.

Walicki, Łagowski i inni

Walicki wówczas publikował w pismach emigracyjnych i wykładał w Australii. W PRL w pismach elity partyjnej podobne teksty drukował Bronisław Łagowski, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. Łagowski występował z pozycji skrajnego konserwatyzmu (może lepiej w tym wypadku pasowałoby określenie reakcjonizmu). Z okazji 1 Maja 1982 roku w "Zdaniu", piśmie elitarnego klubu PZPR "Kuźnica", opublikował artykuł "Filozofia państwa - filozofia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2322

Spis treści
Zamów abonament