Płacenie po europejsku
Płacenie po europejsku
RYS. JANUSZ MAYK MAJEWSKI
ANDRZEJ STANKIEWICZ
Płacenie za pomocą komputerowego pliku, elektroniczne portmonetki i zwiększona ochrona użytkowników kart płatniczych - to tylko niektóre rozwiązania, nad jakimi pracuje Sejm. Wszystko po to, byśmy nie odstawali od krajów "piętnastki".
Banki przejmą odpowiedzialność
Unia dąży do stworzenia jednolitego rynku w dziedzinie elektronicznego pieniądza. Dlatego w polskim prawie musi znaleźć się ustawa, która reguluje kwestie e-bankowości.
Już dziś klienci większych banków mogą korzystać z bankowości elektronicznej. Systemy działają jednak tylko na podstawie wewnętrznych regulacji banków nie zawsze korzystnych dla klientów.
Tymczasem w przyjmowanych przez kraje UE regulacjach większą ochronę zapewnia się użytkownikom elektronicznego pieniądza niż bankom. Unijni finansiści tłumaczą, że klient jest słabszy od banku, więc właśnie jemu należy się pomoc prawna. Podobnie będzie w naszej ustawie.
- Ochrona konsumenta bardzo się poprawi - zapewnia Tomasz Krawczyk, który w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej zajmuje się elektronicznymi pieniędzmi. - Zostaną między innymi uregulowane standardy, jakie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta