Stemplowanie znacznikiem czasu
Stemplowanie znacznikiem czasu
RYS. JACEK FRANKOWSKI
ELŻBIETA ANDRUKIEWICZ
KRZYSZTOF M. ŚWIĘCICKI
Podpis elektroniczny to nie wszystko. Bardzo ważny jest także moment jego złożenia.
Manipulacja czasem to jedno z głównych zagrożeń obrotu elektronicznego. Każdy dokument, zwłaszcza handlowy, dla swojej ważności prawnej musi być nie tylko uwiarygodniony, czyli podpisany, ale także umiejscowiony w czasie. W obrocie elektronicznym mają znaczenie pojedyncze sekundy, a nawet, jak w sporcie, tysięczne ich części. W niektórych transakcjach elektronicznych, np. bankowych, ma także znaczenie ustalenie kolejności tych transakcji.
Oznaczanie czasu staje się podstawową usługą wspomagającą weryfikację podpisu elektronicznego, kiedy zależy nam nie tylko na określeniu, kto podpisał wiadomość (oraz stwierdzeniu zachowania integralności tej wiadomości od momentu podpisania do momentu zweryfikowania), ale także na stwierdzeniu, kiedy z całą pewnością wiadomość ta już istniała.
Prześledźmy na przykładach rolę oznaczania czasu w transakcjach elektronicznych i dokumentach (umowach) elektronicznych.
Przykład pierwszy - transakcje
W systemie bankowym przyjęto zlecenia na wykonanie dwóch operacji na jednym rachunku,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta