Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spór o ziemię w Ziemi Świętej

23 listopada 1994 | Świat | AK

Konflikty między chrześcijanami i muzułmanami coraz częściej dotyczą nie religii, lecz prawa własności do atrakcyjnych terenów. Choć w ruch idą czasem kamienie i pałki, skargi rzadko trafiają do miejscowych władz izraelskich.

Spór o ziemię w Ziemi Świętej

Aleksander Klugman z Tel Awiwu

Chrześcijanie nazywają miasteczko Bait Sahur, położone niedaleko Betlejem, Wioską Pasterzy. Według Ewangelii w tym miejscu aniołowie, śpiewając "Gloria in excelis", ogłosili po raz pierwszy pasterzom narodziny Mesjasza. Bait Sahur wraz z Betlejem i miasteczkiem Bait Dżala tworzą trójkąt, w którym chrześcijanie w ciągu wielu stuleci zdołali zachować dominujące znaczenie. W ostatnim czasie jednak ich pozycja na tym terenie jest poważnie zagrożona -- o ile jeszcze stosunkowo niedawno chrześcijanie stanowili tu ponad 50 proc. mieszkańców, o tyle obecnie jest ich zaledwie 33 proc. , a tendencja spadkowa wciąż się utrzymuje.

Chrześcijanie się nie skarżą

W ostatnich miesiącach -- jak relacjonuje izraelski dziennik "Haarec" -- sytuacja chrześcijan u legła znacznemu pogorszeniu -- coraz częściej między nimi i ich muzułmańskimi sąsiadami dochodzi do poważnych incydentów. Wyznawcy Chrystusa znajdują się w bardzo trudnej sytuacji: z jednej strony, nie chcą zwracać się za każdym razem, gdy padają ofiarą muzułmańskiej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 330

Spis treści
Zamów abonament