Ministerstwo przyzwyczaiło się do instrumentu
Opłaty wyrównawcze w imporcie żywności
Ministerstwo przyzwyczaiło się do instrumentu
Minął piąty miesiąc od wprowadzenia opłat wyrównawczych na importowaną żywność. Rynek zdążył zareagować wzrostem cen towarów objętych opłatami. Ministerstwo Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej zmieniło we wrześniu ich stawki, starając się ustabilizować ceny. Opłaty wprowadzono tylko dla o śmiu grup wyrobów, chociaż początkowo zamierzano objąć nimi kilkadziesiąt wyrobów. Po pięciu miesiącach kierownictwo MRiGŻ jest przekonane o słuszności i celowości stosowania o płat w yrównawczych w imporcie.
Jako pierwsi z krajów postkomunistycznych opłaty wyrównawcze wprowadzili prawie półtora roku temu Czesi i Węgrzy. W grudniu ub. r. obydwa te kraje zobowiązały się -- podczas Rundy Urugwajskiej, w której uczestniczyli przedstawiciele ponad stu krajów negocjujących znoszenie barier w handlu światowym pod patronatem GATT (Układ Ogólny w sprawie Handlu i Ceł) -- do redukowania opłat aż do ich całkowitego zniesienia. W Rundzie Urugwajskiej GATT wzięli czynny udział również przedstawiciele Polski deklarując, podobnie jak wszyscy uczestnicy, niepodejmowanie żadnych działań sprzecznych z ustaleniami Rundy.
21 czerwca br. Polska wprowadziła opłaty wyrównawcze na importowane półtusze wieprzowe, drób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta