Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Początek dialogu

23 listopada 1994 | Świat | AT

Początek dialogu

Rozmowa ze Szmulem Hadasem, ambasadorem Izraela w Watykanie

Nie ma wątpliwości, że kluczową postacią dialogu między chrześcijanami i Żydami jest Jan Paweł II -- tak zaczyna rozmowę ambasador. Papież od samego początku stara się przyczynić do rozszerzenia dialogu. Wystarczy przypomnieć wielokrotnie składane w minionych latach deklaracje, wizytę w rzymskiej synagodze, spotkania z przedstawicielami żydowskich wspólnot podczas podróży zagranicznych. Dowodem tego był też, zorganizowany wiosną tego roku w auli Pawła VI, koncert upamiętniający Shoah.

Co to znaczy być pierwszym ambasadorem Izraela w Watykanie?

Jest to kulminacyjny punkt mojej kariery dyplomatycznej. Przedtem byłem ambasadorem w Hiszpanii, a jak pani wie, historia naszych stosunków z tym państwem była także bardzo długa i trudna. Niekiedy nawet pisana krwią. Nawiązanie stosunków dyplomatycznych z Watykanem to wydarzenie historyczne w pełnym tego słowa znaczeniu.

Jakie plany pan z nim wiąże?

Zamknęliśmy pewną księgę i otwieramy następną. To jest początek nowego etapu w dwustronnych stosunkach. Na relacje pomiędzy Watykanem a Izraelem trzeba bowiem patrzeć w kontekście dialogu Żydów i katolików. W tej dziedzinie powinniśmy uczestniczyć jako państwa -- Watykan jako stolica Kościoła katolickiego, a Izrael jako...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 330

Spis treści
Zamów abonament