Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Drogi do Jerozolimy

23 listopada 1994 | Świat | RM

Nawiązanie watykańsko-izraelskich stosunków dyplomatycznych zostało przez obydwie strony uznane za ogromny krok naprzód. Stolica Apostolska nie chce jednak preferować żadnego narodu w Ziemi Świętej, dlatego zawarła taki sam układ z OWP.

Drogi do Jerozolimy

Ryszard Malik

Watykan Jana Pawła II działa na rzecz jedności wszystkich chrześcijan -- nawiązał dialog z innymi religiami, zamyka bolesne rozdziały z historii Kościoła. Nie zawsze się to u daje, nie wszyscy są też z tego zadowoleni. A wiele problemów -- wydawałoby się już rozwiązanych -- dalej budzi kontrowersje. Taką kwestią są niewątpliwie stosunki Watykanu z państwem żydowskim.

Pierwsze porozumienia

30 grudnia 1993 r. , kilka miesięcy po podpisaniu w Waszyngtonie porozumienia palestyńsko-izraelskiego, W atykan i I zrael również zawarły umowę o normalizacji stosunków. Zgodne są oceny, że jest to dopiero początek drogi. Jak pogodzić dwie antagonistyczne religie, nie znoszące się od wieków? Jedna, mesjanistyczna, pogardzała przecież drugą, wyznawaną przez "naród wybrany", oczekujący na "prawdziwego" mesjasza.

Historii Bliskiego Wschodu nie można odrywać od współczesności, i odwrotnie. Pokój, budowany dziś z takim trudem w Palestynie, ma przed sobą jeszcze długą drogę do przebycia. Wiele korzeni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 330

Spis treści
Zamów abonament