Nowe papiery wartościowe
Program Powszechnej Prywatyzacji
Nowe papiery wartościowe
Jerzy Thieme, Małgorzata Sobótka
Niedawno zorganizowane seminarium w Miedzeszynie koło Warszawy, poświęcone zagadnieniom programu narodowych funduszów inwestycyjnych (zwanego popularnie Programem Po -wszechnej Prywatyzacji) u dowodniło, i ż mimo wielu artykułów i publikacji istnieje wiele niejasno -ści co do obrotu papierami wartościowymi, które będą wyemitowane w ramach PPP.
Artykuł ten służy omówieniu najważniejszych zagadnień związanych z dystrybucją i obrotem akcji spółek, świadectw udziałowych i akcji NFI.
Akcje spółek
Pierwszymi papierami, jakie zostaną wyemitowane za pośrednictwem programu, będą akcje spółek biorących w nim udział. Przypomnijmy, iż w okresie 6 miesięcy od dnia wniesienia akcji spółek do narodowych funduszów inwestycyjnych do 15 proc. akcji zostanie nieodpłatnie udostępnionych uprawnionym pracownikom i, w niektórych przypadkach, także uprawnionym rolnikom i rybakom kooperującym z tymi spółkami.
Akcje te będą papierami imiennymi i zostaną wydane w formie materialnej. Z formą tą natomiast wiąże się techniczny problem zorganizowania obrotu tymi akcjami, tak aby zminimalizować niebezpieczeństwo ich fałszowania i kradzieży oraz zmaksymalizować bezpieczeństwo i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta