Ofiary małego uwłaszczenia
Ofiary małego uwłaszczenia
Tylko nieliczni spółdzielcy złożyli wnioski o przekształcenie lokatorskiego prawa do lokalu w odrębną własność - wynika z naszego sondażu. Jednak w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, wielu z nich może zrezygnować z oferty nowej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, jeśli za lokal będą musieli zapłacić nie 3, a 50 procent jego wartości rynkowej.
Spółdzielnie mieszkaniowe twierdzą, że zainteresowani szybkim wprowadzeniem zajmowanych przez siebie lokali na rynek, zdecydowali się na wykup mieszkań przed 24 kwietnia br., na starych warunkach (uzyskując własnościowe prawo do lokalu). Są jednak i tacy, którzy chcieli stać się "prawdziwymi" właścicielami za kilka tysięcy złotych. Czekali więc do 24 kwietnia, by złożyć wnioski o mieszkania za 3 proc. wartości (co dziś jest już nieaktualne). Najwięcej takich osób, spośród spółdzielni, z którymi rozmawialiśmy, zgłosiło się do spółdzielni na warszawskim Żoliborzu.
Spółdzielnia Mieszkaniowa Żoliborz nie kusiła członków bonifikatami, by wykupywali mieszkania lokatorskie na własność na starych warunkach, po specjalnych cenach.
- Uważaliśmy, że nie byłoby to w porządku w stosunku do osób, które wykupiły mieszkania wcześniej na starych zasadach bez bonifikaty, bo za ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta