Absolwenci z indeksem w kieszeni mają większe szanse na start
- Rozmowa z profesorem Markiem Bednarskim z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych Absolwenci z indeksem w kieszeni mają większe szanse na start
W ubiegłym roku w całym kraju bez pracy było 19 tysięcy magistrów
FOT. ANDRZEJ WIKTOR
W czerwcu około 400 tysięcy absolwentów szkół zawodowych, średnich i wyższych zacznie poszukiwać pracy. Jeżeli utrzyma się tendencja z zeszłego roku, zatrudnienia nie znajdzie niemal co drugi z nich. "Rzeczpospolita" postanowiła sprawdzić, którzy z tegorocznych absolwentów znajdą bez większych problemów pierwsze miejsce pracy. Kto zaś z nich będzie się borykał z największymi problemami.
Absolwentom szczególnie trudno zdobyć zatrudnienie. Powód? Pojawiające się na rynku oferty wymagają doświadczenia zawodowego, którego młodzi ludzie nie mają. Przeszkodą w znalezieniu pracy są też często kwalifikacje zawodowe młodych - nie takie, jakich oczekują pracodawcy.
Trudności ze znalezieniem pracy absolwenci mają już od kilku lat. Niemal co trzeci bezrobotny Polak nie ukończył 24 lat.
Po zawodowych najtrudniej
Od kilku już lat największe problemy ze znalezieniem pracy
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta