Gdy zamawiający nie chce zawrzeć umowy
Zamówienia publiczne
Gdy zamawiający nie chce zawrzeć umowy
W praktyce zamówień publicznych zdarza się, że zamawiający, po dokonaniu wyboru najkorzystniejszej oferty, uchyla się od zawarcia umowy. Bardzo często pozostaje to bez sankcji, ponieważ na trudnym rynku zamówień publicznych wejście w spór z zamawiającym, niekiedy najpoważniejszym inwestorem na rynku lokalnym, może oznaczać przykre następstwa. Nie oznacza to jednak, że zwycięski oferent z góry pozbawiony jest możliwości dochodzenia swoich praw.
W ustawie o zamówieniach publicznych zawarte są liczne przepisy wzmacniające i zabezpieczające pozycję zamawiającego w stosunku do dostawców lub wykonawców. Uzasadnia się to niepodważalnym argumentem wydatkowania środków publicznych. Przede wszystkim, z tytułu odrzucenia ofert, nie przysługują dostawcom lub wykonawcom żadne roszczenia przeciwko zamawiającemu (art. 47). Ponadto zamawiający może żądać zabezpieczenia należytego wykonania umowy (art. 75). Zasadniczo zakazane są zmiany umowy niekorzystne dla zamawiającego (art. 76). W przypadku zasadniczej zmiany okoliczności powodującej, że wykonanie umowy nie leży w interesie zamawiającego (interesie publicznym), może on odstąpić od umowy. Wówczas dostawca lub wykonawca może żądać jedynie wynagrodzenia należnego mu z tytułu wykonania części...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta