Klienci finansują inwestycje
Klienci finansują inwestycje
Monopol przeciw obywatelom - komentarz
Poczta podnosi ceny swoich usług, bo potrzebuje środków na inwestycje. Giełda wybudowała sobie nową elegancką siedzibę, którą sfinansowała nie kredytami, ale wysokimi prowizjami pobieranymi od klientów za transakcje. Uważa się, że ceny benzyny u nas też bardziej związane są z potrzebami inwestycyjnymi naszych dostawców niż kosztami jej produkcji.
DECYZJE ANTYMONOPOLOWE
Jedna z pierwszych głośnych decyzji antymonopolowych na naszym rynku dotyczyła stosowania praktyk monopolistycznych przez Fabrykę Samochodów Osobowych. Na początku lat 90. wydawano decyzje dotyczące praktyk monopolistycznych RUCH, zmowy cenowej między Zakładami Azotowymi w Puławach, we Włocławku i Tarnowie-Mościcach; nałożono karę w wysokości 3 mln zł na Fiat Auto Poland w Bielsku-Białej. W 1996 roku ukarano TP SA za praktyki monopolistyczne. Według danych Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. rok później polski telekom za takie praktyki został ukarany dwukrotnie. Także w kolejnych latach TP SA była przedmiotem szczególnego zainteresowania UOKiK. Już w tym roku nałożono na nią rekordową karę 54 mln zł. W zeszłym roku urząd stwierdził, że Polski Koncern Naftowy stosuje praktyki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta