Dyspozytywne elementy umowy
Dyspozytywne elementy umowy
- Poprzednie odcinki Forma prawna spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest uregulowana niezwykle elastycznie. Duża liczba przepisów o charakterze dyspozytywnym pozwala założycielom na zaprojektowanie wewnętrznego ustroju spółki w sposób, który najlepiej odpowiada stosunkom między wspólnikami. W dalszej perspektywie umożliwia też dostosowywanie uregulowań do rosnącego rozmiaru działalności.
Kodeks spółek handlowych pozwala, zgodnie z europejską tendencją, na swobodne określenie celu zawiązania spółki (art. 151). Wystarczy, że jest dopuszczalny przez prawo. Nie musi to już być cel gospodarczy, jak przewidywał kodeks handlowy. Dzięki temu forma spółki z o.o. może być wykorzystywana w dziedzinach, w których działalność zarobkowa jest środkiem, a nie celem.
Do istniejącej praktyki dostosowano zasady wybierania firmy (art. 160 k.s.h.). Powszechnie stosowane skróty: "spółka z o.o." lub "sp. z o.o.", były niezgodne z prawem firmowym, niekiedy sądy, wbrew uzusowi, kwestionowały te zapisy. Teraz zostały one jednoznacznie dopuszczone (art. 160 § 2).
W spółkach działających na podstawie czystej regulacji kodeksowej wyraźnie zaznacza się prymat kapitału nad osobą wspólnika. Prawo umożliwia jednak, przez
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta