Plan Marshalla dla AIDS
Plan Marshalla dla AIDS
Dorasta pierwsze pokolenie, które nigdy nie znało swych rodziców ani nauczycieli. Wszyscy w ich otoczeniu zmarli na AIDS. Na zdjęciu: z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS chłopiec zapala świeczkę w miejskim parku w stolicy Gwatemali.
(C) EPA
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
W czerwcu 1981 r. Centrum Kontroli Chorób (CDC) poinformowało o wykryciu pierwszych pięciu przypadków dziwnej odmiany zapalenia płuc, atakującej wyłącznie młodych homoseksualistów. Od tego czasu na AIDS zmarło 22 mln ludzi, 58 mln zostało zakażonych, z tego aż ponad 5 mln w ubiegłym roku. Wśród ofiar są homoseksualiści i narkomani, prostytutki i heteroseksualiści, dzieci, chorzy na hemofilię i pacjenci zakażeni przez służbę zdrowia.
Epidemia AIDS przeniknęła do wszystkich społeczeństw i zakątków świata. Nigdzie nie przestała wygasać - po 20 latach stała się jeszcze groźniejsza. Zdziesiątkowała niektóre wioski w Afryce Subsaharyjskiej, błyskawicznie rozprzestrzenia się w Azji i Europie Wschodniej, zagraża gospodarce światowej. Stała się globalnym niebezpieczeństwem wymagającym podjęcia nadzwyczajnych środków. Amerykanie i Europejczycy, którzy nie odczuwają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta