Obowiązek pamięci
Obowiązek pamięci
Nowy pomnik w Jedwabnem
FOT. ADAM KARDASZ
WŁADYSŁAW BARTOSZEWSKI
[... ] W chwili wybuchu drugiej wojny światowej Polska była największym skupiskiem Żydów w Europie. Według danych ostatniego przedwojennego powszechnego spisu ludności z 1931 r. - 3130581 obywateli polskich zadeklarowało swą przynależność do wyznania mojżeszowego.
Na podstawie szacunkowej oceny przyrostu naturalnego ludności żydowskiej w Polsce w latach 1931-1939 przyjmuje się (przy uwzględnieniu zjawiska emigracji Żydów z Polski w tym okresie), że liczba obywateli polskich - Żydów 1 września 1939 r. wynosiła 3474 000. Stanowiło to około 10 proc. ogółu ludności państwa polskiego. (Dla porównania: w ZSRR - 1,6 proc., w Czechosłowacji - 2,4 proc., w Bułgarii - 0,8 proc., w Jugosławii - 0,5 proc., we Francji - 0,8 proc., w Belgii - 1,2 proc., w Holandii - 1,7 proc., w Danii - 0,2 proc., w Norwegii - 0,1 proc., a nawet w państwach uchodzących za znaczące centra żydowskie w Europie, jak Rumunia czy Węgry, w granicach 4,5 proc.).
W świetle hitlerowskich kryteriów rasistowskich liczby te były odpowiednio większe, gdyż - jak wiadomo - obejmowały one pojęciem "Żyda" również...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta