Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kalendarium

10 lipca 2001 | Publicystyka, Opinie | Na

KALENDARIUM

luty 2000

Jan Tomasz Gross w szkicu "Lato 1941 w Jedwabnem. Przyczynek do badań nad udziałem społeczności lokalnych w eksterminacji narodu żydowskiego w latach drugiej wojny światowej" (w księdze zbiorowej "Europa nieprowincjonalna") publikuje świadectwo z 1945 roku Szmula Wassersztajna o dwóch pogromach Żydów w Jedwabnem dokonanych przez miejscowych Polaków: samowolnym 25 czerwca 1941 roku oraz na wydany przez Niemców "rozkaz zniszczenia wszystkich Żydów" 10 lipca 1941. Tego dnia, według Wassersztajna, zginęło 1200 lub 1600 Żydów; liczbę 1600 podano na pomniku, który jednak winę za ich śmierć przypisuje Niemcom. Gross daje wiarę oskarżeniu Wassersztajna i postuluje zbadanie wielu innych przypadków udziału Polaków w zagładzie Żydów.

5 maja 2000

W "Rzeczpospolitej" pierwsza publikacja prasowa na temat Jedwabnego - reportaż Andrzeja Kaczyńskiego "Całopalenie", z podtytułem "W Jedwabnem zagłady Żydów Niemcy dokonali polskimi rękami"; relacje polskich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2362

Spis treści

Listy

Nauka i Technika

Zamów abonament