Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kosmiczny ONZ stał się prywatną firmą

26 lipca 2001 | Rzecz w Sieci | ZZ
źródło: Nieznane

ŁĄCZNOŚĆ EUTELSAT zmienił status - nowe możliwości rozwoju łączności satelitarnej

"Kosmiczny ONZ" stał się prywatną firmą

EUTELSAT jest już prywatną spółką - niemożliwe stało się możliwe. Międzyrządowa organizacja, mająca 48 członków z różnych krajów (w tym z Polski), operator trzeciej co do wielkości floty satelitów w świecie, ma obecnie status spółki akcyjnej. Duch liberalizacji i wolnej konkurencji w telekomunikacji dotarł w kosmos.

Już trzy lata temu pojawiły się sygnały, że "ONZ w kosmosie", ogromna europejska organizacja łączności satelitarnej, powinna być sprywatyzowana. Jej dotychczasowy status był przeszkodą w rozwoju, utrudniał konkurowanie na coraz bardziej wymagającym rynku, był ograniczeniem we wprowadzaniu najnowszych technologii. Do sprywatyzowania (w lipcu br.) doprowadził dyrektor generalny organizacji Giuliano Berretta, który obecnie jest dyrektorem generalnym firmy Eutelsat S. A. To o nim mówi się, że dokonał rzeczy bardzo trudnej, wręcz niemożliwej.

Dlaczego prywatyzacja

Dla jasności, prywatyzacja nie była w żadnym wypadku ratunkiem dla organizacji. Radziła ona sobie bardzo dobrze. Jej obroty wykazywały imponujący wzrost, podobnie zyski. W roku 1999 obroty wyniosły 469 mln euro - zysk 156 mln euro; w ubiegłym roku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2376

Spis treści
Zamów abonament