Przewoźnicy muszą być kompetentni i bogaci
Transport drogowy pod kontrolą uzbrojonej inspekcji
Przewoźnicy muszą być kompetentni i bogaci
Licencje, świadectwa kwalifikacyjne, zabezpieczenia pieniężne, kary za prowadzenie działalności bez wymaganych zezwoleń i kontrola przez specjalnie powołaną Inspekcję Transportu Drogowego - to główne przepisy uchwalonej wczoraj ustawy o transporcie drogowym.
Określa ona zasady wykonywania krajowego i międzynarodowego transportu drogowego, ale nie ma zastosowania do przewozu niezarobkowego wykonywanego samochodami przewożącymi nie więcej niż dziewięć osób łącznie z kierowcą oraz pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony.
Zabezpieczenia finansowe
Prowadzenie tej działalności gospodarczej, zarówno krajowej, jak i międzynarodowej, wymaga licencji. Udziela jej minister transportu (dla przewozów międzynarodowych) oraz właściwy organ samorządu terytorialnego (przewozy krajowe) na czas oznaczony, nie krótszy niż dwa lata i nie dłuższy niż 50 lat. Opłata za licencję nie może być wyższa niż równowartość 1 mln euro. Jednym z warunków jej uzyskania jest zabezpieczenie finansowe: środki pieniężne, poręczenia lub gwarancje bankowe, obligacje, ubezpieczenia. Na pierwszy pojazd przeznaczony do transportu drogowego zabezpieczenie wynosi: 3 tys. euro w 2002 r., 6 tys. euro w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta