Jawność - zasadą, tajność - wyjątkiem
Prawo do informacji publicznej: przysługuje każdemu, także cudzoziemcowi i dziennikarzowi
Jawność - zasadą, tajność - wyjątkiem
Żaneta Semprich
Prawo dostępu do informacji publicznej przysługuje każdemu, niekoniecznie obywatelowi polskiemu - stwierdza uchwalona wczoraj ustawa.
Ustawa o dostępie do informacji publicznych reguluje zasady i tryb udostępniana informacji o sprawach publicznych. Dotyczy wszystkich takich wiadomości, chyba że ujawnianie ich wykluczają przepisy szczególne, np. o wszelkiego rodzaju tajemnicach.
Prawo dostępu do informacji publicznej przysługuje każdemu. Nie musi to być nawet obywatel polski. "Gdyby wprowadzono takie ograniczenie, nie byłoby żadnej przeszkody, by obywatel innego państwa zwrócił się do obywatela państwa polskiego o zdobycie na podstawie tej ustawy informacji, a to sprzyjałoby powstawaniu mechanizmów korupcyjnych" - uzasadniano przepisy w tej sprawie.
Pojęcie "prawo do informacji publicznej" zostało zdefiniowane jako uprawnienie do: uzyskania informacji publicznej, w tym również przetworzonej przez podmiot jej udzielający; wglądu do dokumentów urzędowych; dostępu do posiedzeń kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów.
Władze publiczne i inne instytucje
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta