Integracja ze Wschodem, ale i Południem
Integracja ze Wschodem, ale i Południem
Rozmowa z ministrem spraw zagranicznych Włoch Antonio Martino
Polityka zagraniczna Włoch, jeszcze rok temu ponosząca konsekwencje kryzysu wewnętrznego, dziś znacznie się o żywiła. Nie tylko w kwestii sporów włosko-słoweńskich spowodowanych roszczeniami obywateli włoskich, którzy po II wojnie światowej zmuszeni byli wyjechać z terenów Istrii i Dalmacji, a dziś od władz Słowenii chcieliby uzyskać prawo do wykupu opuszczonych nieruchomości. Ożywienie to wyraźnie widać także w stosunkach z innymi krajami Unii Europejskiej, w której Włochy chciałyby na nowo odgrywać znaczącą rolę. Przecież to właśnie w Rzymie został podpisany akt założycielski Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Antonio Martino uchodzi za przeciwnika zbyt daleko idącej integracji europejskiej. Minister przekonany jest, iż np. w tak delikatnej kwestii, jak wprowadzenie wspólnej europejskiej waluty, nie można brać pod uwagę żadnych etapów pośrednich. Albo wszystkie państwa członkowskie UE przystąpią do unii monetarnej, albo też proces integracji na wiele lat ulegnie zahamowaniu.
Jest pan uważany za przeciwnika wyrażonej w Traktacie z Maastrichtu idei sfederalizowanej Europy. A przecież Włochy były zawsze zwolennikiem europejskiego zjednoczenia.
Włochy nie mają żadnych wątpliwości co do znaczenia Traktatu z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta