Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mały, wielki truciciel

01 grudnia 1994 | Nauka i Technika | KF

Mały, wielki truciciel

* Ścieki z polskiej wsi to jedna czwarta zanieczyszczeń w kraju * Zaledwie 2 proc. miejscowości wiejskich ma oczyszczalnie, a 5 proc. kanalizację

Rozmowa z prof. Januszem Fijałkowskim, prezesem zarządu spółki "Wodnik" w Łodzi

Na wsi bieda aż piszczy, a tu jeszcze każą dbać o ekologię i budować oczyszczalnie ścieków. Na wodę gmina jeszcze pieniądze wysupła. Ludzie i kościół pomogą. Problem ścieków odkładany jest zazwyczaj na później.

Taki sposób rozumowania i inwestowania prowadzi do zachwiania proporcji: Coraz więcej wody dopływa do wiejskich mieszkań i zabudowań gospodarczych i coraz większy strumień ścieków odpływa bez jakiegokolwiek oczyszczania do potoków, rzek, jezior. Albo wprost do gruntu.

W ciągu ostatnich 15 lat liczba gospodarstw wiejskich korzystających z wodociągów prawie się potroiła. 30 proc. w si wyposażonych jest w sieć wodociągową. To chyba dobrze?

Jest i druga strona medalu. Zaledwie ok. 2200 wsi ma kanalizację, czyli 5 proc. Ponad 860 miejscowości, czyli 2 proc. wsi, posiada oczyszczalnię. Gnojowica z ferm chowu zwierząt stanowi 15 proc. zanieczyszczeń organicznych wylewanych do wód. I wreszcie wylewiska. Jest i ch w Polsce prawie 400, a nie powinno być żadnego. Nawet tzw. zorganizowane wylewiska, czyli z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 337

Spis treści
Zamów abonament