Rentowność dzięki krajowym nabywcom
Wyniki górnictwa węgla kamiennego
Rentowność dzięki krajowym nabywcom
Od 1990 r. kolejne ekipy rządowe -- jedne z większym, inne z mniejszym powodzeniem -- podejmowały próby restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Obecnie realizowany jest tzw. II etap restrukturyzacji przewidziany na lata 1994 -- 95. Kończący się rok 1994, według oficjalnych informacji, przyniósł pewne polepszenie sytuacji górnictwa węgla kamiennego. Liczby jednak wykazują, że choć jest lepiej niż było, to nadal, mówiąc delikatnie, nie jest dobrze.
Jednym z głównych założeń II etapu restrukturyzacji było uzyskanie przez spółki węglowe rentowności w 1994 r. i utrzymanie jej do końca 1995 r. Wyniki finansowe uzyskane przez górnictwo w tym roku mówią, że założenie to nie do końca zostało zrealizowane.
Straty w eksporcie
Z danych przygotowanych przez Państwową Agencję Węgla Kamiennego PAWK wynika, że w ciągu 10 miesięcy tego roku "ukształtowała się dodatnia akumulacja na sprzedaży węgla w wysokości 9, 3 tys. zł na 1 tonie", co oznacza, że średnia cena węgla jest właśnie o tyle wyższa od kosztów w ydobycia. PAWK niestety nie dodaje, że odnosi się to zarazem do cen węgla sprzedawanego w kraju (powyżej kosztów wydobycia) oraz do cen węgla eksportowanego, sprzedawanego poniżej kosztów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta