W związku z samorządem gospodarczym
W związku z samorządem gospodarczym
Spór wokół poselskiego projektu ustawy o samorządzie gospodarczym koncentruje się na kilku zagadnieniach dotyczących tzw. obligatoryjności zrzeszenia się, dopuszczalnych form organizacji, monopolu terytorialnego, organizacji branżowych i kilku innych ważnych kwestiach. Tymczasem istota wadliwości jego rozwiązań jest zgoła inna.
Projekt w rzeczywistości współtworzy ustrój społeczno-gospodarczy państwa i głęboko ingeruje tak w sposób wykonywania władzy publicznej, jak i swobodę tworzenia organizacji podmiotów gospodarczych i wolność podejmujących działalność zarobkową na własny rachunek.
Wbrew obiegowym poglądom, sugeruje on rozwiązania nie spotykane dotychczas na świecie i w Polsce. Próbuje statuować pewną hybrydę instytucji publicznej i zrzeszeń-organizacji członkowskich, które w rzeczywistości nie są ani organami samorządu gospodarczego, ani organizacjami członkowskimi realizującymi cele postawione przez członków w ich interesie.
Argumenty typu "jeżeli samorząd, to obligatoryjny", "obligatoryjny, bo jest instytucją publiczną", "instytucja realizująca z adania administracji publicznej, a więc samorząd" są raczej definiowaniem idem per idem i zupełnie odrywają się od rzeczywistych treści proponowanych rozwiązań i z naczenia ukształtowanych w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta