Wierzycielem być
Kłopoty finansowe naszego kontrahenta są naszym kłopotem
Wierzycielem być Poczucie krzywdy - komentarz adwokata Macieja Lacha Dokładka do długu - komentarz Dobromiły Niedzielskiej
RYS. MIROSŁAW LEKASA
DOBROMIŁA NIEDZIELSKA
Bez wierzytelności nie ma interesów. Jedna firma daje drugiej towar na kredyt kupiecki, inna pożycza od kolejnej pieniądze. Zawsze więc trzeba być przygotowanym na problemy, jakie pojawiają się, gdy dłużnik przestanie płacić. Dlatego wielu czytelników pyta, jak się asekurować i co robić, kiedy kontrahent ma kłopoty finansowe, ponieważ często zagraża to firmie wierzyciela.
Co robić, gdy się ma przeterminowane wierzytelności? - Nie ma na to jednoznacznej, satysfakcjonującej wierzycieli odpowiedzi - twierdzą prawnicy obsługujący działalność gospodarczą. Można tylko próbować minimalizować straty w jakże częstej dziś sytuacji, kiedy to przychodzi wierzyciel do dłużnika, a ten mówi, że nie ma pieniędzy, bo mu też nie płacą. Można wtedy negocjować, procesować się, zlecić windykację lub sprzedać wierzytelność, jeśli jakaś wyspecjalizowana firma zechce ją kupić. Tak czy owak traci się czas i pieniądze.
Pani Jolanta M. od dziesięciu lat prowadzi działalność gospodarczą. Jedną firmę wpisała do ewidencji działalności gospodarczej, w drugiej jest wspólniczką. Oba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta